Komosa ryżowa i jej właściwości zdrowotne

Komosa ryżowa ma niesamowite właściwości zarówno odżywcze, jak i zdrowotne (https://www.bee.pl/9219-quinoa-komosa-ryzowa). To bogate źródło białka witamin, zdrowych kwasów tłuszczowych oraz składników mineralnych. Ma właściwości antyoksydacyjne oraz jak wykazują badania działanie antynowotworowe. Komosa ryżowa wytwarza bardzo bogate w skrobię nasiona. Zarówno jej właściwości odżywcze, jak i prozdrowotne są znane od zarania dziejów. Komosa ryżowa to inaczej quinoa zawiera saponiny, które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwgrzybiczne, immunostymulujące oraz przeciwwirusowe. Nasiona komosy ryżowej zawierają znaczącą ilość flawonoidów, dlatego quinoa wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Zboża tradycyjne nie zawierają flawonoidów i to czyni komosę ryżową wyjątkową.

Komosa ryżowa a rozwój nowotworów

Naukowcy z Uniwersytetu Biotechnologi w Krakowie udowodnili, że komosa ryżowa wykazuje działanie antynowotworowe. Z badań jednoznacznie wynika, że wyciągi z liści, nasion i kiełków quinoi hamuje w zdecydowany sposób komórki rakowe.

Komosa ryżowa dla osób chorujących na celiakię

Quinna należy do roślin bezglutenowych i w szczególności polecana jest osobom cierpiącym na celiakię. Niektóre badania wykazują, że nadmierne spożycie quinoi może zaszkodzić osobom chorującym na celiakię. Codzienne umiarkowane spożycie komosy ryżowej jest bezpieczne dla pacjentów cierpiących na celiakię.

Komosa ryżowa jako superfood stanowi codzienne uzupełnienie diety. Idealnie nadaje się dla osób nietolerujących laktozy. Wapń zawarty w komosie jest zdecydowanie lepiej przyswajalny od mleka. Stanowi również wyśmienity substytut mięsa dla wegan, ponieważ zawiera bardzo duże ilości dobrze przyswajalnego białka, a aminokwasy przypominają białko zwierzęce. Komosa jest bogatym źródłem lizyny oraz izoleucyny. Posiada duże ilości aminokwasów egzogennych, które wraz z pożywieniem muszą być dostarczane do organizmu ludzkiego.

Komosa ryżowa wykazuje działanie antynowotworowe, komosa ryżowa należy do roślin bezglutenowych, komosa ryżowa wytwarza bogate w skrobię nasiona.