Właściwości odżywcze komosy ryżowej

Komosa ryżowa – www.bee.pl posiada szereg właściwości odżywczych. Quinoa, bo tak powszechnie nazywa się komosę ryżową, jest bogata w pełnowartościowe białko, zawiera także wiele witamin, zdrowe kwasy tłuszczowe oraz składniki mineralne. Zawiera również właściwości antyoksydacyjne oraz wykazuje działanie antynowotworowe. Właściwości odżywcze są znane od wieków. Komosa ryżowa pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie jako pierwsi odkryli jej znakomite właściwości. Zawiera saponiny, jest to związek, który wykazuje właściwości przeciwalergiczne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne, immunostymulujące oraz właściwości przeciwzapalne. Komosa ryżowa bardzo dużą ilość flawonoidów, dlatego wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Quinoa uprawiana jest w Ameryce Południowe, Indiach, USA, czy też na Wyspach Brytyjskich.

Właściwości odżywcze i zdrowotne komosy ryżowej

Komosa ryżowa bogata jest w białka egzogenne, są to aminokwasy, które nie ulegają procesowi syntezy w organizmie oraz muszą być dostarczane do ludzkiego organizmu wraz z pokarmem. Komosa ryżowa w szczególności polecana jest wegetarianom, ponieważ dzięki ogromnej zawartości białka stanowi dla nich świetną alternatywę. Komosa ryżowa dzięki swoim niezwykłym właściwościom wykazuje działanie antynowotworowe. Komosa ryżowa pomaga w walce z miażdżycą. Quinoa zawiera duże ilości tłuszczów nasyconych, w tym kwas oleinowy, linolowy oraz linolenowy. Regularne spożycie tych kwasów w zdecydowany sposób zmniejsza ryzyko miażdżycy, a także innych chorób układu krążenia.

Komosa ryżowa pomaga na celiakię oraz alergię

Komosa ryżowa należy do roślin bezglutenowych, dlatego od bardzo wielu lat polecana jest osobą cierpiącym na chorobę trzewną. Komosa ryżowa jest bezpieczna dla osób cierpiących an celiakię, jednak należy pamiętać, by spożywać ją w ograniczonych ilością, aby nie wywołać skutków odwrotnych od zamierzonych. Komosa ryżowa pomaga w walce z alergią.

Komosa ryżowa posiada szereg właściwości zdrowotnych, komosa ryżowa polecana jest wegetarianom, komosa ryżowa bogata jest w pełnowartościowe białko.